با این فناوری داخل بدنتان استخوان رشد می‌کند

نوشته شده توسط admin در 12 فوریه 2015

با این فناوری داخل بدنتان استخوان رشد می‌کند

سایت تفریحی وسرگرمی زاویه : دراین قسمت اخباری از دنیای فناوری پزشکی : به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان از تحولی عظیم در زمینه ترمیم مفصل استخوان ران در دنیای پزشکی خبر داده‌اند.

اخبار,اخبار علمی ,ترمیم مفصل استخوان ران

گفتنی است، کارشناسان از قابلیت استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد استخوان خبر داده‌اند که می‌تواند از طریق تزریق به مناطق آسیب دیده استخوانی به باز سازی بافت‌های تخریب شده بپردازد.

اخبار,اخبار علمی ,ترمیم مفصل استخوان ران

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این شیوه جدید می‌تواند جایگزین عمل جراحی تغییر مفصل لگن در بیماران دچار شکستگی و تروما شود. با استفاده از این روش بیماران درد کمتری را تحمل خواهند کرد.

اخبار,اخبار علمی ,ترمیم مفصل استخوان ران

بیماری AVN هم با این روش می‌تواند تا حد زیادی درمان شود.

این بیماری به دلیل عدم خون رسانی به مناطقی از استخوان رخ می‌دهد و به دنبال آن بافت استخوانی می‌میرد.

علت این بیماری ناشناخته است اما آسیب و ضربه، بیماری آرتریت روماتوئید، شیمی درمانی و یا پرتو درمانی می‌توانند در آن اثر گذار باشند.

دانستنیها ساختار استخوان:

استخوان شامل ماده زمینه‌ای و سلولهای بافت استخوانی است. ماده زمینه‌ای به دو صورت بی‌شکل و شکل‌دار وجود دارد. ماده زمینه‌ای بی‌شکل شامل مواد کانی نظیر فسفات و کربنات کلسیم و منیزیم ، یون سیترات ، یون فلوراید ، سدیم و پتاسیم است. مواد آلی شامل کندروایتین سولفات C و Aو پروتئینی به نام استئوموکوئید و مواد آلی دیگری است که عبارتند از: استئونکتین ، که بلورهای کانی را به کلاژن وصل می‌کنند. استئوکلسین که کلسیم را به خود می‌بندد. سیالوپروتئین و پروتئین شکل دهنده استخوان.

ماده شکل‌دار زمینه استخوان کلاژن I است. کلاژن به صورت یک هسته مرکزی است که مواد کانی بر روی آن رسوب کرده‌اند. کل این ترکیبات بلورهای هیدروکسی آپاتیت را تولید می‌کنند. هیدروکسی آپاتیت تیغه‌های استخوانی را به شکل دوایر متحدالمرکز می‌سازد. علاوه بر اینها ماده سومی بنام سیمان وجود دارد که اولاً رشته‌های کلاژن را به یکدیگر می‌چسباند، ثانیاً سیستمهای هاورسی را به یکدیگر متصل می‌کند و شکل منظمی به آنها می‌دهد. سلولهای بافت استخوانی بر چهار نوع‌اند که همزمان قابل رویت نیستند.

سایت زاویه همواره همراه شماست با ما همراه باشید.

منابع: بیتوته /اخبار علمی – باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه دسته‌بندی : اخبار

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...